През 2024 г. Съюзът на българските художници (СБХ) организира поредица от значими изложби в своите зали на ул. „Шипка“ 6 и „Райко Алексиев“ в София. Тези събития изиграха важна роля за развитието и популяризирането на съвременното българско изкуство, предоставяйки платформа за изява на утвърдени и млади творци.
Сред акцентите, които бихме посочили, бе изложбата „Паралелни светове“, проведена от 4 до 28 юни 2024 г. в залите на „Шипка“ 6. Организирана от секция „Живопис“, тя представи богатото разнообразие на съвременната българска живопис, съчетавайки различни стилове и техники. Творбите изследваха теми като лична и колективна идентичност, социални промени и връзката между традиция и модерност, което стимулираше диалог между художниците и зрителите.
През юли залата „Райко Алексиев“ бе домакин на „Тухлата“ – мащабна изложба с участието на 115 художници. Творбите интерпретираха тухлата като символ на устойчивост, трансформация и културна памет, използвайки различни медии и техники. Изложбата подчерта значението на концептуалното изкуство в съвременния културен контекст.
Важен момент от програмата бе юбилейната изложба на скулптора Иван Русев – „Самоопределения на скулптурата“, представена през юли в „Шипка“ 6. Тя обедини негови ключови произведения, демонстриращи експериментите му с формата, материала и пространството. Експозицията акцентира върху значимостта на скулптурата като средство за изразяване на сложни концепции.
Есента на 2024 г. бе изпълнена също със специални изложби. В „Шипка“ 6 бе представена „Рисунка. Майстори“ – кураторски проект на Явора Петрова, който подчерта ролята на рисунката като основа на визуалното изкуство. Експозицията включваше произведения на изтъкнати български автори и изследваше влиянието на рисунката върху съвременните визуални практики.
Същевременно художникът Дончо Захариев представи своята изложба „Нещото отвътре и мъничко отвън“, която разглежда вътрешния свят на човека и взаимодействието му с външната среда. Творбите му, експонирани в „Шипка“ 6, предизвикаха публиката да преосмисли личните си емоции и възприятия.
Юбилейната изложба на проф. Георги Янков „Нео Ренесанс“, организирана в „Райко Алексиев“, беше друга важна културна проява през ноември. Експозицията съчетава ренесансови идеи с модерни художествени търсения, демонстрирайки връзката между миналото и настоящето.
Не е възможно в една публикация да се изтъкнат всички значими събития, но посочените потвърждават важната роля на Съюза на българските художници през 2024 г. демонстрират ангажимента на организацията към подкрепата, развитието и популяризирането на съвременното българско изкуство. Чрез разнообразието от теми и художествени подходи СБХ отразява динамиката на съвременната култура и насърчава утвърждаването на българските творци както на националната, така и на международната сцена.